קרית משה מתחדשת

קריית משה מתחדשת

עיריית טבריה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מקדמות בימים אלה תוכנית מדיניות להתחדשות עירונית לחלק משכונת קריית משה בחלק מרחובות: פיק"א, הגיבורים, עליזה בגין וברנר (ראה מפה). במתחם יש כיום 844 יחידות דיור, בבניינים ישנים ולא בטיחותיים.

בטבריה, כמו בערים אחרות בפריפריה, לא מתבצעים כמעט תהליכי התחדשות עירונית, כי הכדאיות הכלכלית נמוכה. כיון שטבריה נמצאת באזור סיכון גבוה לרעידות אדמה החליטו  ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובעיריית טבריה, לקדם תיכנון מדיניות להתחדשות עירונית בקרית משה, לבחון את הכדאיות הכלכלית, לבדוק את הצרכים של השכונה ותושביה, כדי למצוא דרכים  לקדם התחדשות עירונית גם בפריפריה.

תהליכי התחדשות עירונית נועדו לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה, להוסיף למבנים הישנים חדר ביטחון (ממ"ד), וכן להגדיל את היצע דירות המגורים בעיר. עפ"י החוק, כל בניין שהוקם לפני שנת 1980 במדינת ישראל יכול להיכנס לתוכנית התחדשות עירונית באחד משני המסלולים המוצעים והם:

תמ"א 38- בתהליך זה מחזקים את הבניין הישן, מוסיפים ממ"ד מרפסת ומעלית לבניין, ובתמורה בונים עוד 2.5 קומות עם דירות חדשות על הגג.

פינוי-בינוי- בתהליך זה הורסים לגמרי את הבניין הקיים ובונים במקומו בניין חדש, לרב, גבוה יותר עם דירות רבות יותר.

בשני התהליכים, הדיירים הקיימים אינם נדרשים לשלם על החידוש, הם מקבלים מימון לתקופת השהיה בדירות שכורות (אם צריך) וחוזרים לדירה חדשה וגדולה יותר לאחר הבניה. 

בנוסף לשיפוץ וחיזוק הבניינים עוברת השכונה תהליך של התחדשות, הבא לידי ביטוי בחידוש המרחב הציבורי, שבילים, גנים ציבוריים, כבישים, חניות, תשתיות מים, ביוב ועוד. עם סיום תהליך ההתחדשות השכונה מכילה מספר רב יותר של תושבים ומתחדשת גם בהיבט החברתי.

בימים אלה עובד צוות תיכנון רחב על תוכנית מדיניות להתחדשות עירונית לחלק משכונת קרית משה. הצוות מורכב ממהנדס העיר, נציגי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אדריכלים, יועצי תנועה, נוף מים וביוב ועוד. בצוות יש גם יועצי שיתוף ציבור, שתפקידם להיפגש עם התושבים, לשמוע את צרכיהם ורצונותיהם וכן ליידע ושלף את התושבים בתהליך התכנוני לכל אורכו.

תוצרי תהליך ההתחדשות העירונית ומהלכי שיתוף הציבור יפורסמו באתר העירייה ובעיתונות המקומית.

מזומנים לקחת חלק ולהשפיע על החיים בקרית משה!

תוכנית מדיניות להתחדשות עירונית - מפגש פעילים מיום 9/6/2020. לצפייה לחץ/י כאן

סיכום מפגש שיתוף ציבור לתושבי קרית משה  מיום 9/6/2020. לצפייה לחץ/י כאן

כתבה בידיעות טבריה על הפרויקט. לצפייה לחץ/י כאן
    (מקור: HQ אדריכלים בע"מ)


    קרית משה מתחדשת